[alpine-phototile-for-picasa-and-google-plus src=”user_album” uid=”113810801472691182231″ ualb=”6287952310705026817″ imgl=”none” style=”cascade” col=”1″ size=”800″ num=”210″ align=”center” max=”100″ nocredit=”1″]
Colton Receives Hornaday Award
Congratulations to our brother Thomas Colton for receiving the William T. Hornaday Award from the Boy Scouts of America. The William T. Hornaday Award is presented by the BSA for service in conservation and ecology and has
been referred to as “an Olympic Medal bestowed by the Earth”.
The award was created in 1914 by Dr. William T. Hornaday, director of the New York Zoological Park and founder of the National Zoo in Washington, D.C. It was created to encourage learning about natural resource conservation and the environment, teach sound stewardship of the natural resources and the environment, and recognize those who are outstanding in this field.
The award is rare. Only around 1,100 Hornaday awards have been given in the past 100 years. It takes a substantial commitment of time and energy to earn the award. Congratulations to Thomas for receiving this award and to his commitment to outdoor ethics.
2016 Dixie Fellowship Photo Gallery
2016 Dixie Fellowship Awards
Eswau Huppeday Awards
Section Honor Lodge: Eswau Huppeday
Administrative and Training
Newsletter
1 – Eswau Huppeday
Website
2 – Eswau Huppeday
Training
2 – Eswau Huppeday
Quest for the Golden Arrow
Human Foosball
2 – Eswau Huppeday
Firebuilding
2 – Eswau Huppeday
Tent Pitching
3 – Eswau Huppeday
Chariot Race
3 – Eswau Huppeday
Egg Toss
1 – Eswau Huppeday
Archery
2 – Eswau Huppeday
American Indian Events
Pre-Ordeal Ceremony
Meteu
1 – Phillip Guadagno, Eswau Huppeday
Nutiket
1 – Dylan Cody, Eswau Huppeday
Brotherhood Ceremony
Allowat
3 – Phillip Guadagno, Eswau Huppeday
Individual Dance
Old Style
1 – Jarrett Story, Eswau Huppeday
3 – Chris Stinson, Eswau Huppeday
Grass
2 – Dylan DiSarro, Eswau Huppeday
3 – Trey Hensley, Eswau Huppeday
Parade of the Braves
Old Style
1 – Jarrett Story, Eswau Huppeday
3 – Chris Stinson, Eswau Huppeday
Grass
1 – Dylan DiSarro, Eswau Huppeday
3 – Trey Hensley, Eswau Huppeday
Full Awards List
Lodge of the Year – Unali’yi
Spirit Award – Atta Kula Kula
Section Honor Lodges:
Bob White
Santee
Tsali
Atta Kula Kula
Itibapishe Iti Hollo
Muscogee
Unali’yi
Skyuka
Catawba
Eswau Huppeday
Administrative and Training
Newsletter
1 – Eswau Huppeday
1 – (tie) Unali’yi
2 – Atta Kula Kula
3 – Tsali
Planbook
1 – Bob White
2 – Unali’yi
3 – Atta Kula Kula
Website
1 – Skyuka
2 – Eswau Huppeday
3 – Atta Kula Kula
Lodge Display
1 – Catawba
2 – Unali’yi
3 – Atta Kula Kula
Where To Go Camping Guide
1 – Catawba
2 – Muscogee
3 – Unali’yi
Totem Pole Power Tools
1 – Itibapishe Iti Hollo
2 – Santee
Totem Pole Hand Tools
1 – Catawba
2 – Muscogee
3 – Skyuka
Training
1 – Muscogee
2 – Eswau Huppeday
3 – Unali’yi
Quest for the Golden Arrow
Overall
1 – Santee
2 – Itibapishe Iti Hollo
3 – Tsali
3 – (tie) Unali’yi
Tomahawk Throw
1 – Itibapishe Iti Hollo
2 – Santee
3 – Atta Kula Kula
Iron Scout
1 – Tsali
2 – Skyuka
3 – Muscogee
Human Foosball
1 – Unali’yi
2 – Eswau Huppeday
3 – Catawba
3 – (tie) Skyuka
Firebuilding
1 – Itibapishe Iti Hollo
2 – Eswau Huppeday
3 – Tsali
Tent Pitching
1 – Santee
2 – Catawba
3 – Eswau Huppeday
Knot Tying
1 – Santee
2 – Itibapishe Iti Hollo
3 – Skyuka
Arrow/Softball Throw
1 – Skyuka
2 – Santee
3 – Muscogee
Chariot Race
1 – Tsali
2 – Unali’yi
3 – Eswau Huppeday
Tug-o-War
1 – Itibapishe Iti Hollo
2 – Muscogee
3 – Unali’yi
Egg Toss
1 – Eswau Huppeday
2 – Itibapishe Iti Hollo
3 – Catawba
Archery
1 – Bob White
2 – Eswau Huppeday
3 – Santee
3 – (tie) Unali’yi
Ultimate Frisbee
1 – Muscogee
2 – Unali’yi
3 – Atta Kula Kula
3 – (tie) Bob White
American Indian Events
Pre-Ordeal Ceremony
Overall
1 – Unali’yi
2 – Muscogee
3 – Atta Kula Kula
Allowat
1 – Jonathan Francisco, Bob White
2 – Alex Barton, Unali’yi
3 – Thomas Hauser, Itibapishe Iti Hollo
Meteu
1 – Phillip Guadagno, Eswau Huppeday
2 – Ellis Moore, Unali’yi
3 – Trevor Nail, Tsali
Nutiket
1 – Dylan Cody, Eswau Huppeday
2 – Riley Dabbs, Muscogee
3 – Joseph Hart, Unali’yi
Kichkinet
1 – Colin Reiheld, Unali’yi
2 – Daniel Simpson, Muscogee
3 – Adam Reeder, Itibapishe Iti Hollo
Brotherhood Ceremony
Overall
1- Tsali
2 – Atta Kula Kula
3 – Unali’yi
Allowat
1 – Cole Roberts, Tsali
2 – Lawrence Coleman, Atta Kula Kula
3 – Phillip Guadagno, Eswau Huppeday
Meteu
1 – Ryan Grannan, Tsali
2 – Colin Reiheld, Unali’yi
3 – Justin Kujath, Atta Kula Kula
Nutiket
1 – Zachary Haas, Tsali
2 – Arthur Brock, Atta Kula Kula
3 – Joseph Hart, Unali’yi
Kichkinet
1 – Tyler MacAlister, Tsali
2 – Ellis Moore, Unali’yi
3 – Zachary Pynne, Atta Kula Kula
Team Sing
1 – Tsali
2 – Unali’yi
3 – Muscogee
Group Dance
1 – Unali’yi
2 – Tsali
3 – Atta Kula Kula
Individual Dance
Old Style
1 – Jarrett Story, Eswau Huppeday
2 – Ehtan Spence, Unali’yi
3 – Chris Stinson, Eswau Huppeday
Traditional
1 – Gabes Chiavacci, Unali’yi
2 – Eli Kayne, Tsali
3 – Ryan Hagy, Catawba
Grass
1 – Rain Libby-Bradford, Tsali
2 – Dylan DiSarro, Eswau Huppeday
3 – Trey Hensley, Eswau Huppeday
Straight
1 – Carter Edenfield, Muscogee
2 – Jones Heinz, Tsali
3 – Alex Barton, Unali’yi
Chicken
1 – Caleb Barnes, Muscogee
2 – Christian Hammond, Catawba
3 – Will Kittle, Muscogee
Fancy
1 – Jamie Southard, Unali’yi
2 – Ronnie Hutto, Unali’yi
3 – Alan Port, Muscogge
Parade of the Braves
Old Style
1 – Jarrett Story, Eswau Huppeday
2 – Ehtan Spence, Unali’yi
3 – Chris Stinson, Eswau Huppeday
Traditional
1 – Gabes Chiavacci, Unali’yi
2 – Eli Kayne, Tsali
3 – Ryan Hagy, Catawba
Grass
1 – Dylan DiSarro, Eswau Huppeday
2 – Rain Libby-Bradford, Tsali
3 – Trey Hensley, Eswau Huppeday
Straight
1 – Alex Barton, Unali’yi
2 – Jones Heinz, Tsali
3 – Lucas Johnson, Tsali
Chicken
1 – Caleb Barnes, Muscogee
2 – Will Kittle, Muscogee
3 – Christian Hammond, Catawba
Fancy
1 – Jamie Southard, Unali’yi
2 – Ronnie Hutto, Unali’yi
3 – Alan Grooms, Skyuka
2016 Vigil Honor Nominations
The Vigil Honor is unique, it is the highest honor that an Order of the Arrow Lodge can bestow on its members. The Vigil honor is not earned; it is given to honor someone for going above and beyond the description of his or her position in scouting, for the greater good the lodge and Scouting.
Under no circumstances should tenure in Scouting or the Order of the Arrow be considered as reason enough for a Vigil Honor recommendation.
To be eligible for consideration for the Vigil Honor, an Arrowman must have been a Brotherhood member for at least two years at the time of the Lodge Vigil selection meeting; and a member in good standing with the Piedmont Council, BSA and Eswau Huppeday Lodge #560 (registered with dues paid).
All brothers in the list below are verified eligible for nomination of the Vigil Honor. They are grouped by Chapter. Both adults and youth can be nominated.
To nominate a brother, use the online nomination form.
Or download and submit the PDF form: 2016 Vigil Honor Nomination Form
Nominations must be received by May 31, 2016 to be considered.
Vigil Honor Eligible List
District Executives
McCarrison, Adam M
Montgomery, Michael L
Allowelendam Adults
Bowman, Randy E.
Cloninger, Roy M.
Cobb, Nick
DiSarro, Daniel
Hooker, George
Kellar, David W
Martin, Victoria
McSwain, Ray J
Santillana, Vickie C, Mrs.
Shrum, Michael Y
Allowelendam Youth
Dimmitt, Connor Loi
DiSarro, Dylan David
Felan, Gavin Mark
Ford, Austin Lee
Land, Coty J
Marder, David E
McSwain, William L
Messick, Dylan T
Miller, Brady R
Norris II, Timothy Wayne
Shrum, Kendall Y
Apatschin Tschitani Adults
Blanton, Rodney
Byers, Stephen Wayne
Walker, Travis W
Wells, Eric D
Wilson, Brandon N
Wilson, Johnny W.
Apatschin Tschitani Youth
Lanning, Mark
Martin, John Jacob
Newton, William Christopher
Battleground Adults
Gibson III, Charles A
Melton, Brian O
Rogers, John P.
Romich, Gary L
Scism II, Johnny C
Westover, William C
Battleground Youth
Rogers, Drew J
Scism III, Johnny C
Walker, Coleman D
Heartland Adults
Berley, J James
Dauber, Andrew C
Wayne, Robert S
Heartland Youth
Riddle, Trenton A
Sheppard, Cole S
Wayne, Drew Scott
Wilson, Gregory R
Lowaneu Wachtshu Adults
Austin, Stephen M
Humphreys, Ken K
Lowaneu Wachtshu Youth
Alexander, Benjamin Charles
Green, Tucker A
Owen, Christopher J
Pezzi, Daniel Joseph
Nv ya o sa ni Adults
Browne, Peter S
Carriker, Tommy E
Chatham, Barry E
Goard, Gerre Gerry
Hicks, Daniel F
Lipski, Edward R
Santoni, Jerry C
Santoni, Nick J
Williamson, Mark B, Dr.
Nv ya o sa ni Youth
Browne, Henry T
Chatham, Grant E
Chatham, Jordan L
Chouinard, Ethan R
Hart, Nelson M
Lipski, Ryan E
Lipski, Tyler A
Montgerard, Spence J
Perryman, Jason A
Ritchie, Austin L
Rogers, Timothy Matthew
Santoni, Christopher D
Occonoluftee Adults
Barringer, Luther W
Burnside, Linda S
Burnside, Welland
Gemme, Christopher Paul
Hamlin IV, Curtis F
Hollar, Dale E.
Kennedy, Treye A
Lawrence, David A.
Loftin, Gerald W
McAnulty, Peter A
Moretz Jr, Chad Anthony
Moretz, Anthony Charles
Nofsinger, Wes W
Register III, James A
Occonoluftee Youth
Cassel, Bryce R
Cunningham, Ben C
Labo, Carson M
Storti, Troy T
Story, Jarett A
Trotsenko, Ivan V
Tutherow, Bob A
Ward, Taylor A
Swampfox Adults
Williams, Joseph
Swampfox Youth
Williams, Samuel J
Tsungani Adults
Cranford, Richard L.
Duckworth, Cameron
Edmisten Jr, Bill F
Faulk, Paul L
Heavner, David S
Malcolm, Curtis
Randall, Matthew T
Smyth, Timothy I
Tudor, John R.
Vanover, Paul F
Tsungani Youth
Gould, Benjamin M
Seevers, Robert Wesley
- « Previous Page
- 1
- …
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
- …
- 62
- Next Page »